Terápia hangtállal
A hangtálak kapcsán meg kell jegyezni, hogy a tál elnevezés félrevezető, hiszen a formából és nem a funkcióból indul ki. Szakrális értelemben a hangtál egyfajta speciális, úgynevezett álló harangnak tekinthető. A harangént való osztályozásnak hangtani alapjai vannak, hiszen ezek a tálak a hang kiadása során ugyanúgy viselkednek, mint a harangok, azaz a maximális rezgést és vibrálást a perem közelében figyelhetjük meg.
Ezek a harangok általában valóban tál formájúak. Méretük a felhasználás céljától függően a néhány centiméteres átmérőtől az egy métert is megközelítő átmérőig terjedhet. A hagyományos hangtálakat korábban nem használták hangszerként Nepálban. Évezredekig a hagyományos konyhai felszerelés részét képezték, amiben ételt szolgáltak fel, gabonát mértek ki, hagyományos gyógyszereket és főzeteket készítettek, ételt ajánlottak fel az isteneknek és így tovább. A himalájai közösségekben a fém tálakat széles körben használták ételek felszolgálására, mert azt tartották, hogy így a fémben található ásványi anyagok és vas felszívódik az ételben és ezzel hozzájuthatnak a szükséges mennyiséghez a kulcsfontosságú ásványi anyagokból. Különösen igaz volt ez a várandós anyákra, mert hitük szerint a fém tálakból elfogyasztott étel segíti az anyát és a születendő gyermeket is egészségesen tartani és erősíteni az immunrendszerüket. Hagyományosan a szülés után az anyának fém tálban szolgáltak fel rizsből, tejből és cukornádból készült ételt, aminek célja a terhesség és szülés során elszenvedett vas veszteség visszapótlása volt. A Nepál egyes régióiban utazók a mai napig találhatnak olyan területeket, ahol az ételt fém tálakban szolgálják fel.
Nepál vidéki régióiban a fémtálak és edények szimbolizálták a család és a közösség vagyonát. Státuszszimbólumnak számított az esküvői szertartás során a menyasszonynak ajándékozott fémtálak és edények száma és minősége a nepáli buddhista és hindu közösségekben egyaránt.
Ezekben a régiókban a buddhista szerzetesek egy fémtállal látogatták meg a környező családokat alamizsnát kérve és azt a gyűjtő körút végén közösen elfogyasztva. Ezeken a tálakon jelentek meg Buddha különböző ábrázolási formái és ezzel a tál megtalálta a helyét a konyhán kívül is. Társadalmi, kulturális és spirituális jelentősége megváltozott és megnőtt. A konyhaitól eltérő célú felhasználás során kiderült, hogy a tálak egy részének varázslatos hangja van, ami megalapozta egy új korszak kezdetét.
Habár eredeti funkciójuk szerint a tálak a háztartási felhasználásukon túl meditációs és személyes spirituális célokat szolgáltak, néhány évtizede felfedezték, hogy a tálak által kiadott hangok alkalmasak terápiás felhasználásra is. Ezzel a tudományosan is megalapozott ténnyel megkezdődött a hangtálak nemzetközi karrierje.
A hangtálak terápiás hatása az általuk kiadott hangnak és az általuk keltett rezgésnek köszönhető. A tálak által kiadott mély és erős hangvibrációs frekvencia gyorsan eléri az emberi test sejt szintjét. A vibráció különféle hullámokat vált ki, amelyek nyugalmat és békét hoznak létre. Fizikai szinten ezekről a rezgésekről ismert, hogy stimulálják az ereket, a nyirokcsomókat, az idegeket, a vénákat és az izmokat, lehetővé téve az elzáródások kinyitását és ellazítva a feszült testrészeket, anélkül, hogy azok felületével a tál ténylegesen érintkezne. A hosszú ideig tartó harmonikus hang kiküszöböli a külső zavart, lehetővé teszi az elme számára, hogy fókuszáljon és segít a testnek, hogy önmagában pozitív energia és gondolatok áramlását generálja. A hang és a rezgés kombinációja ellazítja a testet, enyhíti a fájdalmat és a béke élményét nyújtja a testnek és az elmének. Ez többek közt az oka amiért a hangtálakat meditációs célokra is használják. Időnként a hangtál hangjához más hangokat és kántálást is társítanak, hogy a kifejtett hatás még jobb legyen.
A legenda azt tartja, hogy a régi időkben tibeti gyógyító mesterek kifejlesztettek egy olyan technikát, ami alkalmas volt arra, hogy a vizet megtisztítsa és alkalmassá tegye gyógyításra és betegek kezelésére. Mások azt mesélik, hogy régi spirituális mesterek képesek voltak a tál visszhangját felhasználni arra, hogy meditációs lényüket más dimenzióba juttassák.
A tantrikus filozófia alapján a hangtál mesterei a hangtál hangjait kapcsolatba hozzák a hét bolygóval, ami a hét csakrának felel meg. Ennek célja, hogy a tál hangját és vibrációját átvevő személy egy normál én és kozmikus én közötti térben tudja befogadni azokat, ami elősegíti számára a merev fizikai és pszichológiai korlátok fellazítását ezzel lehetővé téve a hangterápiából származó előnyök maximális kihasználását.
A hangtálaknak számtalan jótékony hatása van attól kezdve, hogy támogatják a jó egészség fenntartását, segítenek kialakítani és megtartani egy egészséges életstílust, támogatást adnak egy pozitívabb életszemlélet felé, megszabadítanak a szorongásoktól egészen addig, hogy segítenek az akut és krónikus fájdalom csökkentésében. Ezt a pozitív hatást világszerte egyre többen fedezik fel. A tálak hatását folyamatosan tesztelik és vizsgálják kutatók, zenészek és spirituális tanításokkal foglalkozók. Több alkalommal bebizonyosodott már jótékony hatásuk egészségügyi intézményekben – kórházakban, rák kezeléssel foglalkozó központokban és hospiceokban – is.
A hangtál jelentősége függ a használójától. A spiritualitást kereső számára a hangtál eszköz a kozmikus kapcsolat megteremtéséhez, a hangterápiát folytató számára a lassú, de progresszív gyógyulás eszköze, a zenész számára egy olyan eszköz, amivel gyönyörű felhangokat képes létrehozni, míg egy orvos vagy kutató számára egy olyan alternatív gyógyítóeszköz, amely segítség lehet olyan betegségek kezelésében, aminek még nem ismerjük a gyógymódját.
A hangtálak terápiás felhasználásának a lehetőségei végtelenek. Ennek során aki a terápiát végrehajtja jól kell, hogy ismerje a tálat, amit alkalmaz, annak reagálását és az általa kiadott hangokat és vibrálásokat. Szintén nagyon fontos a megfelelő előkészületeket megtenni, felmérni a rendelkezésre álló helyet, előkészíteni a szükséges eszközöket és végig gondolni a terápia során alkalmazott technikát annak érdekében, hogy a gyógyító energia a lehető legjobb hatást fejtse ki az eljárás során.
Az előkészületek során a terapeuta el kell hogy érje az a szintet, amikor képes pozitív energiát és vibrálást kibocsátani. Fontos hogy fenntartsa a természetes energiát, friss elmét és egészséges testet. Ennek különösen nagy jelentősége van, mert minden egyes alkalommal nagy mennyiségű fizikai és szellemi energia használódik el a terápia során. Mivel a terápia során nagyon erős kapcsolat jön létre a terapeuta és a páciens között ezért nagyon fontos az alapvető szabályok betartása.
Annak szemléltetésére, hogy hogyan működik egy egyszerű hangterápia, álljon itt az auratisztítás és negatív energiák elleni védelem célját szolgáló alapvető hangterápiás eljárás vázlatos leírása:
1./ Akkor érhetjük el a legjobb eredményt, ha reggel alkalmazzuk ezt az eljárás
2./ A páciens üljön le a földre keresztbe tett lábakkal és próbáljon egy kényelmes pozíciót találni
3./ A terapeuta kezdje el ismételni a kiválasztott mantrát
4./ A terapeuta vegyen egy mély lélegzetet és lazítsa el az összes izmát és ízületét. Emelje fel a tálat a mellkasa magasságába és kezdje el a terápiát.
5./ A terapeuta használhat ütőt a hang létrehozásához vagy az összeszorított kezével szólaltathatja meg a hangtálat.
6./ Amikor a hang elérte a kívánt hangerőt és vibrálást a tálat lassan a harmadik szem csakra elé kell emelni, ott tartani 1-2 másodpercig, majd elmozdítani a fej egyik oldalára, ott tartani 1-2 másodpercig, azután visszahozni az eredeti pozíciójába és ott tartani 1-2 másodpercig. Ezt követően ugyanezt kell megismételni a másik irányba. Ezt követően a tálat a szakrál csakra irányába kell mozgatni lassan, ahol a felgyülemlett negatív energiák távoznak a testből. Itt egy kicsit hosszabban kell tartani a tálat, hogy legyen idő felfogni a távozó negatív energiákat. Addig kell ezt a folyamatot ismételni, amíg a tál hangja rezonál.
7./ Amikor a hang elhal a terapeuta hozza vissza mellmagasságba a tálat, szólaltassa meg újra és ismételje meg az eljárást.
8./ A teljes siker érdekében ezt az eljárás összesen háromszor kell megismételni.
A páciens számára ez az eljárás teljes felfrissülést jelent és pozitív szemlélettel, pozitív energiával lesz képes végig menni a legnehezebb napon is.
Webáruházunkban gépi és kézzel készített hangtálakat egyaránt megtalálsz: válogass kedvedre!
https://www.nepalitermekek.
Ha a hangtál meditáción kívül másfajta meditációt is kipróbálnátok, ezen az oldalon sok hasznos információt találhattok hozzá:
https://www.aekszerek.hu/blog/meditacio-utmutato-a-nyugodtabb-elethez-n483.html
A HANGTÁLAK RÖVID TÖRTÉNETE
A hangtál egy fém tál, ami speciális ötvözetekből készül, a szanszkrit és a nepáli nyelvben pedig Dhwani Patra a neve, ami rezonáló tálat jelent.
A tálak megszólaltatásához egy fa ütőt használnak (aminek a vége bőrrel vagy bársonnyal van bevonva), aminek köszönhetően a hangtál megszólaltatója egy hosszan kitartott gyengéd, de mégis intenzív hangot kap.
A hangtál nagyszerűsége abban rejlik, hogy megszólaltatásához nem kell szakértőnek lenni, bárki képes ezt a hosszan csengő, magával ragadó egyedi hangot előidézni.
Ez az egyszerűsége, és az egyedi hang által létrehozott kellemes atmoszféra tette ezt az eszközt népszerűvé.
Hogyan készül egy hangtál?
A hangtál mérete, formája, alakja, súlya, díszítése és minősége az előállítási folyamat függvénye: a tálak előállítása különböző technológiákkal történhet.
A hagyományos tálak kézi kovácsolással, precíziós vagy viaszvesztéses öntéssel készülnek, de az elmúlt évtizedekben egyre nagyobb teret hódított a gépi előállítás is.
Az előállítási eljárás határozza meg a tál legfontosabb tulajdonságait:
A minőség a hangban rejlik
A tál hangzásbeli minőségét elsősorban a megszólaltatott hang hossza és a hangrezgés minősége adja.
Minél hosszabban zeng a tál hangja, annál jobb a tál minősége és annál jobb a hang által elérhető terápiás hatás.
Minden tálnak egyedi hangja van, aminek finomhangolására az öntési folyamat utolsó fázisában kerül sor.
Ilyenkor még lehetőség van választani, hogy milyen típusú hang legyen a domináns.
A hangterápia során általában a harmadik és ötödik oktáv közötti tiszta hangokat használnak – bizonyos esetekben alkalmaznak ettől eltérő hangú hangtálakat is, de ez nem általános.
A hangterápiát mester szinten alkalmazók és professzionális zenészek időnként testre szabják egy-egy hangtál tulajdonságait azzal, hogy a megrendelés során speciális ötvözetet és előállítási eljárást választanak.
Mi mindenre lehet használni egy hangtálat?
A hangtál a zenében, és a terápiás eljárások során változatosan használható.
A hangterápia során az alkalmazás céljától és a terápia típusától függően alkalmazható egyetlen tál is, de a hivatásos hangterapeuták általában kettő, vagy annál több tálat alkalmaznak, amit gyakran kiegészítenek más eszközökkel.
A zenészek is általában kiegészítik a hangtálat más eszközökkel a koncertek során.
A hangtálat megszólaltatása során többféleképpen is elhelyezhetjük.
Ha terápiás célból használjuk, akkor tarthatjuk a nyitott tenyerünkben, elhelyezhetjük – a terápiától függően – a test különböző pontjain vagy a speciálisan erre a célra készített párnán.
Hangtál, vagy tibeti hangtál?
Habár a hangtálakat nagyon sokszor tibeti hangtálként említik, az igazság az, hogy tradicionálisan Nepálban, Bhutánban, Kínában, Indiában, Burmában, Koreában és Japánban készülnek, és csak elenyésző részük származik Tibetből.
Egy öreg lámával készült interjúban elhangzottak szerint Tibetben a kínai megszállás előtt mindössze három hangtál volt.
Úgy tartották, hogy ezek eredete Buddha idejére nyúlik vissza és nagy becsben tartották őket.
A monda szerint, ha valaki megszólaltatta a tálakat, akkor el lehetett dönteni, hogy pozitív vagy negatív a karmája: az utóbbival rendelkező emberek nem tudták megszólaltatni, vagy ha igen, akkor a tál által adott hang nagyon halk és torz volt.
Ezzel szemben, ha pozitív karmával rendelkező ember szólaltatta meg a tálakat azok gyönyörű, tiszta, csengő hangot adtak.
Ezek az ereklyeként számon-tartott tálak nagyon híresek voltak és vallási jelentőségük nagyon nagy volt, valószínűleg ez az oka, hogy a mai napig a hangtálakat tibeti eredetűnek tartják.
A legendás és sokszínű tibeti hangtálak
Könnyű belátni ennek a három tálnak a jelentőségét, hiszen a szerzetesek szerint, aki hallotta ezeket a tálakat – akár egyetlen tálat a háromból – énekelni, az soha nem kerül a pokolba vagy bármilyen alacsonyabb létezési formába.
Az öreg lámák úgy tartják, hogy ezeknek az eredeti hangtálaknak több funkciója is volt.
Egyrészt egyfajta harangként szolgáltak, ezzel hívták össze a lámákat, mert a tál megszólaltatása során olyan energiák szabadultak fel, amivel még a viszonylag halk hangot is nagy távolságokból lehetett hallani a hegyek között.
Másrészt tanítási célokat is szolgáltak, a kiadott hang tanításként szolgált minden létezőnek.
Buddha üzenete a hangtálakban
Azt tartják, hogy Buddha nem mindig tanított szavakkal, hanem a tálak segítségével.
A hangtálak megszólaltatásával Buddha saját energiája segített a hang generálásában és ez az energia hordozta magában a tanítást.
Ahogy az egyik utolsó tibeti láma, Lama Lobsang Leshe fogalmazta egy interjúban, hogy néha Buddha nem a fizikai test által cselekszik, hanem a létrehozott energia segítségével.
A legenda szerint ennek a három tálnak a hangja egészen különleges, aminek oka, hogy az elkészítésükhöz felhasznált egyik fém egy meteoritból származik, aminek teljesen más a minősége, mint bármely más fémé a világon.
Mennyi féle hangtállal lehet találkozni?
A modern hangtálak mérete, anyaga, mintája függ a készítés helyétől, minden régió más és más típusú tálakat készít, a legismertebb, és terápiás célra készült tálak általában Nepálból származnak.
Napjainkban találkozni kristály, üveg és kerámia hangtálakkal is: ezek tradicionálisan nem szolgáltak terápiás célokat, de napjainkban időnként, mint alternatív eszközök bekerülnek a terápiás kelléktárba.
A hangtálak széles választéka, megszólaltatásuk egyszerűsége és terápiás hatásuk mára világszerte ismertté tette ezt a mélyen az ázsiai kultúrába ágyazott eszközt.
A nyugati világban használt hangtál megnevezés eredete az idők homályába veszik, de a Patan városából származó hagyományos fémöntéssel foglalkozó Kasa család tagjai szerint a név az 1960-as évekből származik.
Ekkor kezdték el a nyugati turisták nagyobb számban látogatni Nepált, akik érdeklődését felkeltette a világtól elzárt ország kultúrája, és egyre többen szerettek volna megismerkedni annak spirituális életével is.
Ez vezetett oda, hogy egyre nőtt az érdeklődés a különböző vallási célra használt eszközök – tálak, harangok, cimbalmok és más spirituális eszközök iránt.
A turisták érdeklődését mindennél jobban felkeltette a buddhizmus világa
Ennek oka, hogy ebben az időben telepedtek meg a Katmandu körüli völgyekben a Tibetből a kínai megszállás miatt menekülésre kényszerült lámák, akik magukkal hozták vallási rituáléikat és eszközeiket Nepálba.
A hangtál különösen előkelő helyet foglalt el a figyelmet felkeltő eszközök sorában használatának egyszerűsége, terápiás funkciója és rabul ejtő hangja miatt.
Ahogy a helyi kézművesek szembesültek az egyre növekvő kereslettel nyilvánvalóvá vált, hogy egy olyan nevet kellett találni, ami a turisták számára is könnyen megjegyezhető és utal a tál funkciójára.
A ma széles körben használt angol „Singing Bowl = éneklő tál” megnevezés magától adódóan alakult ki a katmandui piacokon, ahol egyre több nyugati turista kereste fel azokat a standokat, ahol a tálakat árulták.
A hangtál nyugati nevének megszületése szimbolizálja a tradíció és a modern idők találkozását, továbbá a lokális és a globális kultúra összefonódását.
Van különbség a kézzel és géppel készített hangtálak között?
A kezdeti idők után a hangtálak iránti kereslet egyre csak nőtt, ami új lendületet adott a nepáli kézműves mestereknek és iparnak.
Mind a kézzel készített hangtálak, mind a géppel préselt hangtálak kínálata növekedett az idők során, ma már komoly bevételi forrásnak számít előállításuk.
A géppel készített hangtálak előállítási technológiájuknál fogva olcsóbbak, szépségükből és értékükből az előállítás módja semmit sem von le.
Ezek a tálak tökéletesen megfelelnek vallási célokra, dekorációnak és ajándéknak.
Ezzel szemben a kézműves tálak egyre ritkábbak, köszönhetően a ritka ötvözeteknek, amit az előállítások során használnak, és a tradicionális technológiának, ami lényegesen több időt igényel, mint a géppel készített hangtálak előállítása.
A tradicionális technológiának köszönhetően ezeknek a tálaknak a minősége teljesen más, mint a gépi tálaké.
Az öntés utolsó fázisában végrehajtott finomhangolás lehetővé teszi a hangterápiában használt tiszta, jó minőségű hangok kialakítását.
Ugyancsak a finomhangolás során alkalmazott technikák lehetővé teszik azt is, hogy a hang sokkal tovább rezegjen, mint egy gépi tál esetében.
Ennek megfelelően ezeknek a tálaknak az ára magasabb, mint a gépi tálaké.
A webáruházunkban gépi és kézzel készített hangtálakat egyaránt megtalálsz: válogass kedvedre!
https://www.nepalitermekek.
A tibeti hangtálak egyfajta álló harangként segítik a meditációt, a vallási gyakorlatokat, a pihenést világszerte, sőt, mindemellett akár még gyógyításra alkalmasak.
A hangtál a perem rezgésével generál hangot egy alapvető frekvencián, amihez általában két harmonikus felhang társul – ezek együttesen egy figyelemre méltó, egyedi, erőteljes, hosszú ideig tartó harmonikus dallammá állnak össze, amely élénkítő és megnyugtató hatású.
A gyógyítás során a tálak harmonikus rezgéseinek rezonanciáját használjuk az emberi test egyensúlyának helyreállítására, aminek során megpróbáljuk aktiválni, vagy egyensúlyba hozni a test csakráit és energia központját – ilyenkor előfordul, hogy a hangtálat csakra tálnak nevezik.
Hogyan készül a tibeti hangtál?
A hangtálak többségét kézzel készítik, aminek során több folyamatot is végrehajtanak annak
érdekében, hogy tökéletes legyen a végeredmény.
Első lépésként a kívánt mennyiségű fémet megolvasztják a kemencében, amiből aztán kerek
fémformákat készítenek a megfelelő méretben és vastagságban.
A lemez pontos lemérése után következik a kézi kalapálás a megfelelő méretre és alakra, aminek során 4-5 kerek fémlemezt raknak egymásra, majd kemencében vörösre melegítik.
A lággyá és rugalmassá váló forró fémet a kézművesek addig kalapálják folyamatosan, míg el nem kezd kihűlni – ekkor újra addig melegítik, míg ismét vörös nem lesz, majd folytatják a kalapálást.
Erre azért van szükség, mert a hidegebb fém már nem elég rugalmas, és a kalapálás hatására megtörhet, ami komoly mértékben rontja majd a tál hangját.
Így lesz egyedi minden hangtál
Amikor az állandó melegítésnek és kalapálásnak köszönhetően a tál elnyeri végső alakját, megkezdődik az egyedi munka: a hangtálak tisztítása és kézi csiszolása, vagy polírozása.
A tibeti hangtálak készítése során alkalmazott módszerek gyönyörű tónusú tálakat hoznak létre.
A tálak külső megjelenése nagyon különböző lehet, néhányat különböző díszítéssel látnak el, mint például a Buddha kép, vagy más spirituális szimbólumok, míg más tálak egyszerű megjelenésűek, külső díszítés nélkül.
De természetesen a hangtál legfontosabb aspektusa a hangja: minél jobb a hangtál minősége, annál magasabb és tiszta az általa termelt rezonancia.
Min múlik a hangtál hangja?
Annak érdekében, hogy a legtökéletesebb rezonanciát, és ezzel a legtökéletesebb hangot lehessen előállítani a tibeti hangtálak készítése során, hét különböző fémet használnak, amik a tradíció kialakulása idején ismert hét bolygót szimbolizálják.
Tradicionálisan az alábbi hét fém felhasználásával készül a hangtál:
Ezekkel egyrészt a hét bolygó asztrológiai ereje is megjelenik, bevonzódik a tál használata során, másrészt a sokféle fém jelenlétének köszönhető, hogy a tálak ilyen többsíkú és összetett hangzással rendelkeznek.
A fémek különböző ötvözetétől, a tál alakjától, méretétől, súlyától függően más és más hangon szólalnak meg a tibeti hangtálak, ami ráadásul folyamatosan változik: ahogy telik az idő, megfigyelhetjük, hogy egyre teltebbé, összetettebbé válik.
A tibeti hangtál használata
Ha még soha nem használtál hangtálat, ne felejtsd el, hogy nem tudsz azonnal tiszta hangot előállítani: ez mindenképp egy kis gyakorlatot igényel, de nagyon megéri egy kis időt belefektetni a gyakorlásba.
Fontos tudni, hogy a hangtál reakciója megváltozhat a használója mentális állapota, hangulata vagy akár energia szintje alapján, és az is előfordulhat, hogy nem mindig ugyanaz a válasz.
Ha elég szerencsés vagy, hogy hangtálat használj, akkor úgy érezheted, hogy a különböző hangok különböző érzelmi húrokat pendítenek meg benned.
Hasznos napi gyakorlat, hogy kipróbáljuk, érzékelünk-e különbségeket a tál hangzásában.
Minél többet játszol a hangtálon, az annál inkább össze fog nőni veled, elkezdesz rezonálni a hanggal, és ez egyre jobban igaz lesz, minél hosszabb idő telik el.
Amint a fentiekből kiderül, a hangtál rendszeres használata teremti meg az igazi kapcsolatot a hangtál és annak használója között.
Összpontosíts a hangtáladdal
Nem kell "ok" ahhoz, hogy használd a hangtálat, hiszen az ókori hangtálakról szóló elméletek szerint azt nem csak meditációra és gyógyításra, de szórakoztatásra is használták.
Ha azonban az a cél, hogy a hangtál hangja a tudat csendes állapotába vezessen, akkor általában a legjobb módja, ha a tálra koncentrálva megpróbálsz csendesebb hangzású impulzusokat kiváltani.
Ez kiváló módja annak, hogy az elme összpontosuljon.
Amikor már nem érzékeljük a hangot, akkor elértük a pontot, ahol függetlenné váltunk a környezetünktől.
A peremes játék csodálatos és gyakran koncentrált hangot nyújt, de nem csak a hang, hanem a játék közben végzett tevékenység, a perem megfogása, a tál pozíciójának a megtalálása is elmélyíti az élményt.
Így szólal meg egy tibeti hangtál
Ahhoz, hogy megtapasztalhassuk az hangtál énekét, hasznos megérteni, hogy a hang hogyan jön létre.
Amikor megérinted az éneklő tálat, a fém mozgásban van – ez általában másodpercenként több száz, vagy ezer rezgést jelent, ami megmozgat egy levegőoszlopot, a folyamatos hang pedig, amit hallasz ennek a mozgásnak az eredménye.
Idővel lelassul ez a mozgás, és elhal a hang, megszűnik a súrlódás.
Míg az ütéstől az egész tál mozgásban van, a hang a peremből sugárzik.
Néhány nagyobb tibeti hangtálnál a perem mozgása szabad szemmel is látható.
A peremet lenyomva tartva leállíthatjuk a hangot, míg a perem alatti rész lenyomása csillapítja, de nem állítja le.
A peremtől távolabb eső terület megérintésének kisebb hatása van a perem mozgására és ezzel a tál hangjára.
Hogyan játssz a hangtáladon?
Fontos tudni, hogy könnyebb a tálon játszani fával, mint bőrrel vagy filccel, így a kezdőknek mindenképp ez ajánlott.
A legjobb módja a bot kézben tartásának nagyjából ugyanaz, ahogy egy tollat tartunk, hüvelykujj az egyik oldalról, és a következő két legerősebb ujj támasztja meg a botot a másik oldalról - ez biztosítja a legjobb tapadást.
A botnak a tál síkjára merőleges, egyenesen felfelé és lefelé történő helyezése jó módja a kezdésnek, de hasznos lehet a botot a tálca belseje felé dönteni.
Mindig szem előtt kell tartani, hogy a kifejtett erő a tál közepére irányuljon, ugyanis így a bot és a tálca közötti érintkezés állandó marad, és a hang egyenletes.
Ha valamilyen oknál fogva megszűnik a fókusz, akkor a bot elveszti a kapcsolatot a peremmel, és amikor újra visszatér, akkor csikoroghat, vagy zöröghet.
Figyelj arra, hogyan fogod a tibeti hangtálat!
Ha a hangtálat kézben tartva játszunk, akkor kisebb tálakat érdemes az ujjak hegyével megfogni, nagyobb hangtálakat pedig a tenyérben tartani.
Érdemes arra koncentrálni, hogy a lehető legkevesebb érintkezéssel fogjuk a tálakat.
Ha kézben tartjuk a tálat, akkor a rezgése érezhetővé válik, ami intenzívebbé teszi az élményt.
A másik lehetőség, hogy megfelelő felületre helyezzük le a hangtálat: erre alkalmas lehet egy vékony, sűrű szövésű szőnyeg, ami amellett, hogy helyben tartja a tálat, minimalizálja a hang csillapítását, de akár egy jól megválasztott párna is alkalmas lehet erre (azonban ennél szinte kikerülhetetlen, hogy érintse a tál oldalát és ezzel csillapítsa a hangját).
A hangtálak áthelyezésénél fontos szempont, hogy próbáljuk meg mindig két kézzel mozgatni őket, nem érintve a peremet, és a belső oldalt.
A hangtálak változatos célokra használhatók:
Csakra gyógyítás hangtállal
A csakrák az ókori indiai gyógyítási rendszerből származó energiaörvények.
A legtöbb szakirodalom hét fő csakrát tárgyal, de szó szerint több száz energiaörvény van a szervezetben.
A csakra a lényünk és a fizikai lelki aspektus közötti kapcsolat.
Az indiai gyógyítási rendszerben, amikor fizikai zavar áll fenn, egy vagy több csakrát blokkoltnak, diszfunkcionálisnak vagy kiegyensúlyozatlannak tartanak.
A kiegyensúlyozatlan csakrák eredményezik a mentális, érzelmi és fiziológiai diszfunkciók egész sorát.
Történelmileg a csakra kiegyenlítést többféle módon végezték el, de a leghatékonyabban olyan ember hajtotta végre, aki képes vagy érzékelni és/vagy látni a csakrákat, illetve azok egyensúlyhiányát: ők energiagyógyító technikákat alkalmaztak az egyensúly beállítására.
Mi történik a gyógyítás során?
A tibeti hangtálak természetes módon korrigálják a csakrákat: a hanghullámok a szinusz hullámok formájában javítják a kiegyensúlyozatlan csakrák frekvenciáját, aminek során azok visszatérnek a normális működéshez.
A tibeti éneklő tálak használata során a theta agyhullámok összegyűjtésének általános egyensúlyi hatása egyesíti a szinusz hullámok korrekciós hatását, és támogatja az optimális energiaszint elérését minden egyes csakrában.
A folyamat eredményeként kiegyensúlyozott csakrákat kapunk, amelyek fokozzák a sejt szintű és szisztémás gyógyulást az egész testben, amit a theta ritmusok segítenek.
Ismételten hallgatva a hangtál által generált speciális hangokat, ez segíthet a testnek/léleknek a toxicitás és a beteg állapot megszüntetésében, miközben egyidejűleg manipulálja a csakrákat és a fizikai testet, hogy egyensúlyi állapotban maradjanak, és idővel a test visszatér az egyensúlyi állapotához.
Bár a csakrák távol állnak a mai modern, tudományos tényektől, az ókori irodalom azt sugallja, hogy a csakra kiegyenlítés a gyógyulási folyamat részét képezi, amikor a diszfunkció bármely szintjét gyógyítja.
Az ókori kultúrák által használt technika, a test egyensúlyba hozása talán a mai egészségügy hiányzó láncszeme.
Hangtálak használata feng shui célokra
Mind a hangtálak alakja és megjelenése, mind a hangja hatalmas energiát kölcsönöz az otthonunknak.
Központosító, gyógyító és tisztító – ez csak néhány a tálak titokzatos erejéből.
A hangtálak feng shui használata nagyon hasonlít a harangok használatához, mivel a hangtál egyfajta álló harang.
A tál nyitottsága a feng shui alkalmazása során egyfajta extra energia minőséget eredményez, és használatuk nyitottságuknál fogva erősebb energiával bír, mint a harangoké.
Legfontosabb tulajdonságuk, hogy a hangtál képes korrigálni az otthon alacsony vagy megrekedt energia szintjét, valamint folyamatosan frissen és tisztán tartani az energiát a lakásban.
A hangtálak tanítása a mindennapokra
A tanulság tehát, hogy nyugodj meg, pihenj és hagyd, hogy a hangtál gyógyítson.
Elvégre ezt csinálja már évezredek óta.
A webáruházunkban gépi és kézzel készített hangtálakat egyaránt megtalálsz: válogass kedvedre!
https://www.nepalitermekek.
Ajándékvásárlás Nepálban – pasminák, gyöngyök és buddhista boltok
Minden Nepálba látogatót magával ragad az ország kultúrája, nem csoda hát, ha mindenki szeretné egy darabkáját magával vinni. Annak ellenére, hogy a szellemi és spirituális kisugárzása az országnak óhatatlanul elkísér mindenkit hosszabb-rövidebb ideig, a helyiek által előállított változatos kézműves termékek közül is sokat vásárolnak meg turisták.
Mint minden nagyvárosban – hiszen Katmandu a közel 1.5 millió lakosával kétségtelenül a himalájai régió metropolisza – számos vásárlási lehetőség található. Így van ez Katmanduban is, ahol a hagyományos piacoktól a modern plázákig számos különböző hely lelhető fel, ahol a turista be tudja szerezni az áhított emléktárgyakat.
Habár a nyugati világban az ország elsősorban a buddhista hagyományairól és a Mount Everestre irányuló hegymászó expedíciókról ismert, a gazdag kézműves kultúrával rendelkező ország piacai és boltjai ennél jóval többet kínálnak.
A ruházati termékek vezető szerepet töltenek be az ajándéktárgyak között, ami nem is csoda, hiszen a helyi, jó minőségű jak és bárány gyapjú világhírű. A ruházati termékek közül talán a legnépszerűbbek a jó minőségű kasmírból készült pasminák. Ezek legfőbb jellemzője a minden képzeletet felül múló változatosság, ami szinte lehetettlenné teszi a választást. A nepáli kézművesek a színek és minták széles választékát kínálják a legváltozatosabb kasmír típusok felhasználásával. Ám a ragyogó színek ne vakítsák el a vásárlót, érdemes több boltban körül nézni és tájékozódni az árakról.
Nagy hagyománya van a gyöngy, csont és kőékszereknek is. Ezek egy része pusztán öltözködési kiegészítőként szolgál, de jelentős hányaduk a hindu és buddhista vallás gyakorlásának fontos kiegészítője.
Ha valaki gyöngyből készült ékszerekre vágyik, akkor feltétlenül el kell látogasson az úgy nevezett Pote bazaar-ba, ahol 750 négyzetméteren csak és kizárólag üveggyöngyből készült ékszereket árulnak a helyi kézművesek, akik közül a legtöbb már az ötödik, hatodik generációs kézműves. A piac neve a hindu nők által viselt ékszerből „Pote” származik. Ez az ékszer legalább 20 színes üveggyöngy szálból áll, amit a hindu nők ajándékként kapnak a vőlegénytől az esküvőjük napján és házas életük során mindig viselik, hiszen ez jelképezi a házasságot. A nyaklánc viselése szimbolizálja a menyasszony kívánságát, hogy a férj hosszú és egészséges életet éljen. Amikor a férj meghal az özvegy számára tabuvá válik a nyaklánc további viselése. A piac furcsasága, hogy bár tradicionálisan a hindu vallás hívei vásárolják a gyöngyöket – természetesen a turisták mellet – a gyöngykészítők mégis jórészt muszlimok közül kerülnek ki. A legenda szerint a jelenlegi piac régebben egy folyó partján helyezkedett el, ahol temetkezési szertartásokat tartottak a hinduk. Az idők során a folyó nyomvonala megváltozott, de a babonás hinduk nem voltak hajlandók használatba venni egy olyan területet, amelyeket korábban a halotti máglyák égetésére használtak. A király konzultált a papokkal, akik azt mondták, hogy a terület azoknak az emberek számára lesz alkalmas, akik hátrafelé írnak. Így aztán a király meghívott néhány kasmíri arab kézművest, hogy vegyék birtokba a területet. Azok letelepedtek és azóta generációról generációra száll a gyöngy készítés és a gyöngyfűzés mestersége közöttük.
Más a helyzet a féldrágakövekből vagy más ásványi anyagokból készült kövekkel és ékszerekkel. Ezek általában tisztán divat célokat szolgálnak a nyugati világban, de Nepálban az egyes kövekhez különböző jelentést társítanak. Ezek a kövek és a belőlük készült ékszerek/tárgyak nagyon gyakran szolgálnak vallási célokat. Az egyik legjellemzőbb ékszer az úgynevezett mala karkötő vagy nyaklánc. Szinte mindenki, aki valamilyen kapcsolatban áll a buddhista vallással rendelkezik mala gyöngyökkel. Jelentése – bár univerzális – de emberről emberre változik. Van, aki számára a malája egyszerűen csak fizikai emlékeztetője a pozitív szándéknak, míg mások számára a vallási gyakorlatok során használt meditációs segédeszköz. Nincs egyértelmű meghatározása, hogy mi a mala, mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy mit jelent számára. Számos helyen találhatunk Katmanduban boltokat, ahol kiválaszthatjuk a saját malánkat, de a legautentikusabb általában egy-egy nagy sztúpa környékén körül nézni és biztos lesz a siker.
A buddhista ajándéktárgyak azonban nem merülnek ki a malák vásárlásában. Számos más, a valláshoz szorosan köthető ajándéktárgyat találhatunk Katmandu üzleteiben és piacain. Nagy népszerűségnek örvendenek a mandalák, szimbolikus jelentésüknek és varázslatos színeiknek köszönhetően. A mandala szimbolikája a filozófiai, matematikai és művészeti szépség egyesítése, ami nem csak a buddhista vallás gyakorlói számára vonzó, de szinte mindenkit elvarázsol. Ami nem is csoda, hiszen a mandala dimenziómentes középpontja a hagyomány szerint bevonja a külső energiákat és a saját energiák kibontakozását generálja, ezáltal reprezentálva a külső és belső tereket. A hagyományos mandala ábrázolás általában egy kör egy négyzeten belül, ahol a kör a dinamikus tudást, míg a négyzet a fizikai világot jelenti. Egy-egy ilyen „képnek” az ereje nem pusztán a színeiben és formájában rejlik, de abban is, hogy a kép festője nem a hagyományos értelemben vett kézműves. Mivel a mandalafestés istentisztelet is egyben, ami a szentírások szövegein alapul, ezért aki el akarja nyerni az engedélyt erre a tevékenységre, annak hosszú utat kell bejárnia előtte, meg kell tanulnia, hogy a koncepció megelőzi a formát, a színek és formák a teljes egészet szolgálják. Nem csoda, hogy a mandalák széles körben nagy népszerűségnek örvendenek a helyiek és a turisták között is.
A buddhista ajándéktárgyak között szintén fontos szerepet foglalnak el a hangtálak. Hagyományosan a hangtálak több funkciót is betöltenek. A használó szándéka szerint a hangtál segítheti a meditációt és a vallási gyakorlatot, de alkalmas gyógyításra is. Ahogy a nevéből is következtethetünk rá, a hangtálak egyedi, erőteljes és harmonikus dallamuknak köszönhetik nevüket. Előállításuk nagy hagyományokra tekint vissza, a hangtálak egy része a mai napig a hagyományos kézi öntéssel, hét fém felhasználásával készül. A hét fém azt a hét bolygót szimbolizálja, ami a középkorban ismert volt és szerepük, hogy bevonják a bolygók asztrológiai erejét. A tálak megjelenése és alakja nagyon eltérő lehet, a tálak egy részén Buddha ábrázolásokat találhatunk, míg másokon non-figurális mintákat, de léteznek tálak minden minta nélkül. A hangtál minőségét a hangja határozza meg, minél jobb a hangtál minősége, annál magasabb és tisztább a hangtál által keltett rezonancia. Aki Nepálban szeretne hangtálat venni, annak körültekintőnek kell lennie, mert hatalmas a kínálat a méretet és a minőséget tekintve is, ami nagyon eltérő árakat eredményez. A tanács, hogy vásárlás során kerüljük a turisták által legkedveltebb területeket, mert itt értelemszerűen az árak is magasabbak. Célszerű olyan helyen venni a hangtálat és más rituális tárgyakat is, amely egy turisták által kevésbé kedvelt sztúpa közelében van, vagy pedig a kézművesek által lakott területen, mint például Patan.
Szintén nagyon nagy népszerűségnek örvendenek a turisták körében a különböző szobrok. A buddhista hagyományokban nagy szerepe van a különféle szobroknak. Ezek lehetnek Buddha szobrok, amelyeket a legnagyobb változatosságban készítenek, a szobrok színe, mérete, anyaga mind-mind jelentőséggel bír, nem beszélve a Buddha által felvett pózról. A különböző Buddháknak különböző jelentést tulajdonítanak, aminek érdemes utána járni a vásárlás előtt. De a vallásos tárgyakat áruló boltokban találkozhatunk Maitréja, Tara, Csenrézi és még sok más szoborral is. Az egyik leghíresebb bolt a Katmanduban található Statue Maker’s Shop, ami a híres buddhista sztúpa, a Boudhanath Sztúpa, szomszédságában található. Ezt a boltot a Patan városából származó buddhista szobrokat készítő családok alapították és tartják fenn a mai napig. Hitvallásuk szerint nem csak a kezükkel, de a szívükkel is dolgoznak. Ez érezhető az általuk faragott szobrokon, hiszen a hétköznapi vásárlók mellett olyan hírességek vásároltak az általuk faragott szobrokból mint Richard Gere és Cher.
A webáruházunkban gépi és kézzel készített hangtálakat egyaránt megtalálsz: válogass kedvedre!
https://www.nepalitermekek.
Nepállal kapcsolatban az egyik közismert tény, hogy az egyik legnépszerűbb terület a hegymászók között. Ennek oka, hogy a világ legmagasabb hegycsúcsai közül számos a Himalája területén található. A hegység nagy része Nepál területén fekszik, így nem csoda, hogy Nepál nem csak a buddhizmus szempontjából fontos ország, de a hegymászók között is az elsődleges célpontok között szerepel.
Ezeknek a hatalmas csúcsoknak a megmászása a hegymászók számára az egyik legizgalmasabb és egyben legveszélyesebb kihívás. Nem csoda, hogy a hegyi vezetők – serpák – előkelő rangot vívtak ki a hegymászók között.
Ahhoz, hogy tisztán látható legyen, milyen fontos egy jó hegyi vezető a következő táblázat nyújt támpontot. Ebben azt láthatjuk, hogy a hat legveszélyesebb nepáli 8000 méter feletti csúcs esetében hány haláleset történt a sikeres csúcs elérések arányában 2013-ig.
Csúcs |
A csúcsot sikeresen meghódítók száma |
Halálesetek száma |
Halálozások aránya a sikeres csúcs elérések arányában |
Annapurna I |
221 |
60+ |
27% |
Makalu |
376 |
30+ |
8% |
Dhaulagiri |
451 |
70+ |
8% |
Lhotse |
479 |
20+ |
4% |
Manaslu |
844 |
65+ |
7% |
Everest |
3844 |
200+ |
2-4% |
Látva a halálesetek számát és arányát a sikeres kísérletekhez viszonyítva jól érzékelhető, hogy egy – a területet jól ismerő – vezető kulcsfontosságú nem csak a sikerhez, de a túléléshez is.
( Nézzen körül nepáli termékeink között:
https://www.nepalitermekek.com/collections )
Egy nyugati ember számára a serpa egyenértékű a himalájai hegyi vezetővel/teherhordóval. Ez azonban tévedés. Egy helyi népcsoport tagjait hívják serpáknak. A népcsoport Nepál keleti régiójában él, az ország legmagasabban fekvő lakott területein. Valószínűleg ennek köszönhető, hogy egy 2010-es UCLA kutatás arra a megállapításra jutott, hogy a serpáknál megtalálható a kutatók által „szuper-atléta génnek” nevezett gén. Ez lehetővé teszi, hogy szervezetük jobban hasznosítsa az oxigént, mint egy átlagos emberé. A 3000-4300 méter magasságban található lakóhelynek és a nagy magassághoz jól alkalmazkodó szervezetnek köszönhető, hogy a legtöbb hegyi vezető ebből a népcsoportból kerül ki.
A serpák tradicionálisan növénytermesztésből és állattenyésztésből élnek. Helyismeretük és a magaslati viszonyokhoz jól alkalmazkodó szervezetük tette őket a 20. század elejétől kialakuló hegymászó turizmus kulcsfiguráivá. A legtöbb expedíció a mai napig serpa hegyivezetőkkel indul el.
Kezdetekben korszerű eszközök hiányában a hátukon vitték az expedíciók felszerelését, ami sok életet követelt. Ma is fontos szerepet játszanak a teherhordásban, de fontos leszögezni, hogy a serpa nem csupán az expedíció teherhordója. Helyismeretüknek és állóképességüknek köszönhetően ők vezetik az expedíciók nagy részét, nem egyszer ők döntenek arról, hogy a tapasztalatlan hegymászót tovább engedik-e. Gyakorlott hegyivezetőként jól ismerik a jeleket, és ha veszélyesnek tartják a csúcshódítási kísérletet, akkor megállítják vagy visszafordítják az expedíciót.
Az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő himalájai hegymászó turizmusnak akkor is a kulcsfontosságú szereplőit jelentik, ha egy expedíció vagy hegymászó nélkülük indul el a hegycsúcsot meghódítani. Ez annak köszönhető, hogy a szezont megelőzően ők azok, akik ellenőrzik és karban tartják a hegymászást segítő létrákat és kötélpályákat.
Már a Mount Everest első meghódításának is részese volt egy serpa. Egy nagy expedíció indult el 1953-ban meghódítani a csúcsot. A tíz hegymászóból Edmund Hillary és Tenzing Norgay érte el sikeresen a célt. Nem csoda, hogy ők ketten teljesítették sikeresen a csúcsot, hiszen az angol méhésznek két éven belül ez volt a negyedik himalájai expedíciója. A hegymászó páros összeállítása nem volt véletlen, az expedíciót vezető Huntnak eredetileg is az volt a szándéka, hogy kettesével próbálják meg elérni a csúcsot és hogy ezekbe a párosokba beépítse a serpákat, ezzel bebizonyítva, hogy teljesítményük felbecsülhetetlen a hegymászók számára.
Tenzing Norgay ismert volt már csúcshódításairól, a megelőző évben egy svájci hegymászóval ért el egy olyan magassági rekordot, amit még senki korábban. Az angol expedíció tagjai közül ő tartotta a magassági rekordot ezzel a mászásával, ami azt jelentette, hogy 1200 méterrel magasabb pontot ért el, mint bárki az expedíció tagjai közül. A mászást nagyban segítette, hogy az expedíció során jó kapcsolat alakult ki Hillary és Norgay között, ami lehetővé tette, hogy hatékonyan tudjanak együtt dolgozni.
Végül 1953. május 29-én 11:30-kor érték el a csúcsot, ahol 15 percet töltöttek. Katmanduba visszatérve nagy nyomás nehezedett rájuk, hogy elmondják, ki lépett először a csúcsra, de úgy döntöttek, hogy ezt az információt nem osztják meg a nagyközönséggel. Ahogy Hillary fogalmazott, egy hegymászó számára nincs nagy jelentősége, hogy ki volt az első. Sokszor az, aki a több erőfeszítést tesz meg a mászás érdekében a csúcsra érve visszalép és a mászótársát hagyja először a csúcsra érni.
Ez után a legendás mászás után egyre többen keltek útra – és kelnek útra napjainkig – hogy elérjék a Himalája csúcsait. A hegyi vezetők egyre nagyobb szerepet kapnak ezeknek az utaknak az előkészítésében, lebonyolításában és megszervezésében. Ahogy napjaink egyik keresett serpa hegyivezetője, Kami Rita, mondja, munkájuk egyik legfontosabb része felismerni, hogy a hegymászó képes lesz-e biztonságosan elérni a kitűzött célt. Különösen fontos ez a magasabban fekvő területeken. Ahogy mondja, a 3. tábor után az ösvény meredek és veszélyes, mindig fennáll a lavina veszélye. Ha kétségei vannak a sikert illetően, akkor az expedíció visszafordítása mellett dönt, mert az Everest mindig ott lesz azok számára, akik túlélik az expedíciót.
Különösen igaz ez annak fényében, hogy egyre növekszik a nem igazán tapasztalt hegymászók száma, akik a kelleténél nagyobb optimizmussal indulnak neki a csúcs meghódításának. Az expedíciót szervező cégek egy része hajlamos azt a látszatot kelteni, hogy az Everest megmászása egyszerű. Ahogy azt egy tapasztalt hegymászó, Alan Arnette mondja, azok számára, akik minimális tapasztalattal érkeznek az Everest megmászása rendkívül kockázatos. Különösen az ő számukra lehet életmentő egy tapasztalt helyi hegyivezető felfogadása, aki ismeri a területet, az időjárást és tudja hogyan kell beosztani az oxigént.
Kami Rita, aki 1992 óta dolgozik hegyivezetőként és világrekorder az Everest mászások számát tekintve az idén májusban kétszer is új rekordot állított fel. Május 15-én 15 kínai, majd május 21-én 11 indiai hegymászóval érte el a csúcsot.
Azt mondja, hogy sikerének titka, hogy minden egyes alkalommal ugyan olyan tisztelttel és őszinteséggel tekint a mászásra, mintha az első útja lenne. Számára, ahogy a többi serpa hegyivezető számára is, az Everest egy istenség. Ezt tükrözi a helyiek által adott neve, a Csomolungma is, aminek jelentése a Föld isten anyja, amit mély tisztelettel kezelnek.
Nézzen körül nepáli webáruházunkban:
https://www.nepalitermekek.com/collections/tibeti-hangtalak
A KÜLÖNBÖZŐ BUDDHÁK JELENTÉSEI
Gyógyító Buddha
A gyógyító Buddha egy megvilágosodott lény, aki elfogulatlan együttérzéssel segít minden élőlénynek.
Megóvja őket a testi és lelki betegségektől, és egyéb veszélyektől, valamint akadályoktól, és segít nekik felszámolni a három mérget:
amik minden betegség és veszély forrását jelentik.
Általában ülő pozícióban láthatjuk, jobb kezében egy aruna ág van, ami az egyik leghatásosabb gyógynövény, a betegségek széleskörű ellenszere.
Az ölében tartott bal kezében egy gyógyító nektárral teli tál van.
Zambala
Zambala a tibeti buddhizmusban a gazdagság istene, az anyagi és a szellemi gazdaság valamint a pénzügyi stabilitás védelmezője, aki jó szerencsét, erkölcsi tisztaságot, hosszú életet, intelligencianövekedést hoz.
Öt megjelenési formája van, amelyek a nagylelkűség lényegét és előnyeit képviselik, törekvésük pedig a szegények és a balszerencsében szenvedők megsegítése.
A Zambala általában pocakos férfialak, bal kezével egy mongúzt fog, ami az erőt szimbolizálja, keze alatt pedig egy pénzeszsák van.
Zöld Tara
Különleges helyet foglal el a szobrok között a Zöld Tara, hiszen a többi szoborral ellentétben ez egy nőalak, minden Buddhák anyja.
Tara a kegyelem, az együttérzés istennője, aki mindenki számára szabadon elérhető, és pártfogásába vesz minden szenvedőt.
A Zöld Tara gyönyörű fiatal nőként jelenik meg, aki öt Buddha fejjel díszített koronát visel, lótusz trónon ül fél lótuszos testtartásban, hogy bármikor ugorhasson, ha segítség kell.
A lótusz szimbolizálja a világmindenséget, a lélek jelképe, az élet születésének, a sötét mélyben rejtőző chi kibomlásának a szimbóluma, ily módon a szenvedéstől való megszabadulást ábrázolja.
Csenrézi
Minden olyan személy, akinek a szívét a szeretet és az együttérzés mozgatja, aki mélyen és őszintén cselekszik mások javára, anélkül hogy a saját hírnevét vagy társadalmi helyzetét helyezné előtérbe, kifejezi a Csenrézi lényegét.
Csenrézi az összes buddhista istenség közül a legkedveltebb, leszámítva magát Buddhát: Tibet patrónusának tekintik, és meditációját a tibeti buddhizmus minden ágában gyakorolják.
Valahányszor szenvedélyes szeretetet érzünk egy személy, egy állat, vagy a természet egy része iránt, megtapasztaljuk a Csenrézihez való természetes kapcsolatunkat.
A Csenrézi szobrok általában négykarúak, ami azt szimbolizálja, hogy szeretete és könyörületessége mindenhol megtalálható, éppen ezért egyéb ábrázolásokon gyakran látni ezer karral és 11 fejjel.
Shakjamuni
Amikor egy buddhista Buddháról beszél, akkor Shakjamuni Buddha, más néven Siddhartha Gautama az, akiről beszél.
2650 évvel ezelőtt hercegként született, ám vagyonát, palotáját hátrahagyva évekig meditált, aminek során megtalálta az élet valódi jelentőségét, és végül elérte a teljes megvilágosodást, éppen ezért a megvilágosodás és a tanítás megtestesítője, tanításai pedig a mai buddhizmus alapjául szolgálnak.
Szobrai különböző módokon ábrázolják Shakjamuni Buddhát, különböző kézmozdulatokkal, ülő, álló, oldalán fekvő vagy sétáló pózokban, amelyek életének és tanításainak különböző szakaszait reprezentálják.
Maitréja
A buddhista hagyomány szerint Maitréja a jövendőbeli Buddha, aki nagy szellemi vezető formájában fog megjelenni és segít megtalálni az erény ösvényét.
Fő tanítása a szeretetteljes kedvesség lesz, aminek eredményeként az emberek feladják megtévesztett magatartásukat és káros viselkedésüket.
Leggyakoribb ábrázolása, hogy egy trónon ül, várva az időt, amikor visszatér, a szíve előtt tartott kezek a tanítás gesztusát mutatják, míg a hüvelyk és mutatóujja között lótuszvirág szárát tartja, ami sugárzó erejét és tisztaságát jelzi.
Maitréja felett egy gyönyörű napernyő van, ami jelzi, hogy menedéket és védelmet kínál minden lénynek.
Áldó Buddha
Tipikusan ülő alak, a jobb tenyere felfelé és kifelé néz, ami két különböző jelentéssel bír:
Ez a szobor bátorságot jelent és védelmet nyújt a félelem, téveszmék és harag ellen.
Fehér Tara
A Zöld Tarához hasonlóan nőalak, a hosszú élettartam szimbóluma, de a termékenység és az anyaság istennőjeként is ismerik.
Erdei istennő, általában a növényi élethez, virágokhoz, akácfákhoz és szélhez kapcsolják lényét.
A természettel és a növényekkel való kapcsolatának köszönhetően a Fehér Tara gyógyító istennő, aki ellensúlyozza a betegségeket, ezzel hozzá segítve a hosszú élethez és a termékenységhez.
Megtestesíti az együttérzést, és kapcsolata a széllel azt is jelenti, hogy gyorsan reagál a segítségkérésre.
Leggyakrabban úgy láthatjuk, hogy két karja egy-egy lótuszra támaszkodik, két lábán és tenyerén szemet láthatunk, valamint egy harmadik szemet a homlokán, így hét szemével mindent lát.
Mahakala
Mahakala nem Buddha, hanem egy haragos istenség, aki visszaveri a szörnyeket, és legyőzi a külső és belső démonokat.
Mahakalát nem kötik szabályok, hatalmában áll felszabadítani a teret és az időt, elpusztítani az élőlényeket és az univerzumot kegyelem nélkül, mert ő az idő megszemélyesített formája, így nem kötődik semmihez és senkihez.
Az egyik legerősebb védelmező, akkor lép akcióba, amikor a többi istenség már nem elég erős visszaverni a támadásokat.
A különböző ábrázolási formákon két-, négy- vagy hatkarú istenség, akinek három szeme van, koronáját nyolc koponya díszíti, figuráját lángok veszik körül.
Hogyan helyezzük el a Buddha szobrokat?
A Buddha szobrok, képek magukban nem vallásos bálványok és nem képviselnek semmilyen istenséget, céljuk mindössze az, hogy emlékeztessék az embereket Buddha tanításaira.
A Buddha szobrok pozitív környezetet teremtenek, ahhoz azonban hogy ez így történjen, körültekintően kell megválasztani a szobor helyét, és figyelni kell néhány alapvető dologra a szobor elhelyezése során.
Ha így teszünk, a Buddha szobor fokozza az energia áramlását az otthonunkban.
A chi „életerő” akadálytalan áramlása az, ami békét és nyugalmat hoz környezetünkbe.
A szobor elhelyezése során az alábbi tényezőket kell figyelembe venni:
Kínálj fel valamit a Buddha szobrodnak!
Szép gesztus, ha a Buddha szobrot tisztelettel kezeljük, és időről időre felajánlunk neki valamit.
Ez azt jelenti, hogy a legjobb tudásunk szerint ajánljuk magunkból a legjobbat annak érdekében, hogy egy nap magunk is elérhessük azt a magasabb szintet, amit a Buddha szobor képvisel.
Az ajándékozás aktusa a nagylelkűség cselekedete, így tiszteletünk érzelmi és fizikai megnyilatkozása.
Többféle dolgot is felajánlhatunk, így például virágokat, amik gyönyörűek, és amikor elhalványulnak, emlékeztetnek minket a múlandóságra.
Felajánlhatunk gyertyát is, amivel saját elménk és szívünk sugárzását kínáljuk fel.
Ne feledjük: a buddhizmus a bölcsesség útja, tehát nem akarunk homályos, problémákkal teli lélekkel közeledni felé, helyette a gyertyával saját elménk bölcsességét és fényességét ajánljuk fel Buddhának.
Felkínálhatunk füstölőket: a füstölő nyugtató hatást gyakorol az elmére, így amikor füstölőt ajánlunk fel, a saját békességünket ajánljuk Buddhának.
Végül, ha egy kis tálban vizet ajánlunk fel, ezzel az elme tisztaságát ajánljuk fel.
A víz a jóságot és az erényt szimbolizálja: azért ajánlunk fel vizet, mert nem akarjuk, hogy elménk tisztaságát megbélyegezzék az általunk elkövetett cselekedetek, a gondolataink és a szavak, amelyek elhagyták a szánkat.
Nem akarjuk, hogy az elménk dühös legyen, olyan, mint a forrásban lévő víz, nem akarjuk, hogy az elménk olyan legyen, mint a sötét, koszos víz, éppen ezért mindig tiszta, friss vizet helyezünk el a szobor előtt, amely szimbolizálja azt, hogy tiszta és higgadt állapotra törekszünk.
Aki abban a szerencsés helyzetben van, hogy turistaként meglátogathatja Nepált, annak rengeteg élményben lehet része. Az ország rendkívül gazdag látnivalóban, legyen szó a minden képzeletet felül múló Himalájáról, a helyi kultúráról, a vallásról, az építészeti és művészeti örökségről vagy a kézműves termékekről. Természetes, hogy az ide látogató szeretné Nepál egy kis darabkáját magával vinni és sokáig emlékezni az itt eltöltött időre. Ennek a legjobb terepe a helyi boltok és piacok felkeresése, aminek elmulasztása nagy hiba lenne, hiszen ezek a helyek tovább árnyalják az országról alkotott képet.
Számos különböző boltot és piacot lehet találni Katmanduban és Pokharában, de az ország más városaiban is számos bolt lelhető fel a méltán híres helyi kézművesek termékeivel. Szinte az összes piac nyitva van reggeltől késő estig. Ha színvonalas és jó minőségű buddhista ajándéktárgyat keresünk, akkor egy idő után fel fog tűnni, hogy nagyon sok termék származási helye megegyezik, forrásként Patan városa van feltüntetve.
Patan, újabb nevén Lalitpur, városát a művészetek városának is nevezik és gazdag művészeti örökségéről és kézműves hagyományairól ismert. 160,000 fős lakosságának túlnyomó többsége hagyományos kézműves termékek előállításával foglalkozik, amelyek nagy része a buddhista vallásgyakorlást szolgálja. A helyi kézművesek egyik legfontosabb célja, hogy segítséget nyújtsanak a dharma gyakorlásához. Hitvallásuk szerint a legértékesebb jutalom, amit elérhetnek az a dharma gyakorlók boldogsága és a vallásgyakorlás során elért fejlődésük. A város évszázadok óta Nepál művészeti központjaként ismert, innen származnak az ország leghíresebb kézművesei és művészei.
Azt mondják, hogy a várost a buddhista Dharma csakra (az igazság kereke) alapján tervezték és építették. Négy nagy sztúpa található a város négy sarokpontján. Ezeket a monda szerint Ashoka indiai császár építette, amikor 2250 évvel ezelőtt zarándokútja során megérkezett a Katmandu-völgybe. A mai napig álló négy sztúpát valóban az ősi idők szelleme lengi körül. Érdekes megjegyezni, hogy egyedül ebben a városban és a közvetlen környékén 1200 különféle formájú és méretű buddhista emlékmű található.
A város legfontosabb pontja mégis a központjában fekvő Patan Durbar tér, aminek jelentőségét mutatja, hogy az UNESCO világörökségének is a része. A tér története az idők homályába vész, de a helyiek azt tartják, hogy kialakulása annak köszönhető, hogy két fontos ősi kereskedelmi út keresztezte egymást itt. Ami biztosan tudható, hogy az ókor óta egy virágzó város terült el itt. Pontosabb adatok az 1600-as évek óta lelhetők fel, amikor a Malla királyok komoly változtatásokat hajtottak végre. A jelenlegi épületek nagy része az ő idejükből származik. Patan jelentőségét nem csupán az adja, hogy rendkívül gazdag a művészeti és kézműves ipara, de egyben a legrégebbi buddhista város is.
Azonban napjainkban már nem csupán a buddhista vallás tartja egyik kiemelkedő jelentőségű történelmi központjának, de fontos központja a hindu vallásnak is. Jelentőségét mutatja, hogy a főtéren és környékén 55 fontos templom található és 136 udvar található. A kisebb udvarok nagy része házakkal körül vett közös terület, amelyeket világi és vallásos térként is használnak. A legtöbb ilyen udvarban sztúpák, háromdimenziós mandalák és Buddha szentély található. A nagyobb udvarok adnak helyet a kolostoroknak. Ezek teljesen vallási terek és ellentétben a kisebb udvarokkal, ezek nem látogathatók. A 2015-ös nagy földrengés komoly károkat okozott, de folyamatosan dolgoznak az újjáépítésen és a tér már újra látogatható.
A téren túl érdemes felfedezni a helyi kézműves műhelyeket és boltokat. A művészek és kézművesek műhelyei szerte a városban megtalálhatók, csak úgy, mint az itt készült termékeket értékesítő boltok. Patan büszke arra, hogy világhírű thangka festők dolgoznak a városban, akiknek műveit sok országba exportálják. Szintén nagyon fontos a fémművesség. Az itt megmunkált hangtálak és egyéb fém tárgyak jelentős része kerül az ország legfontosabb buddhista kolostoraiba. De ezen túl számos fafaragó és fazekas is dolgozik a városban. Ezek a kézművesek büszkék arra, hogy őrzik az ősi hagyományokat és ugyan olyan gyönyörű, kifinomult és bonyolult tárgyakat készítenek, mint középkori elődeik. De nem csak a kézművesek, az építőmesterek is messze földön híresek. Erre az egyik legjobb példa, hogy itt született a 12. században Araniko, a híres építész, aki Pekingben felépítette a híres fehér sztúpát. Ennek az épületnek kulcsszerepe van a kínai kultúrában, mert ez honosította meg az országban a pagoda stílusú építészetet a helyiek elmondása szerint.
Aki meglátogatja a Katmandu szomszédságában fekvő várost az azt fogja tapasztalni, hogy jóval vidékiesebb, mint a főváros. Utcái keskenyebbek és a jármű forgalom jóval kisebb. Ennek köszönhetően annak, aki Katmanduból érkezik olyan érzése van, mintha időutazáson venne részt. A téglával borított utakat kézműves üzletek szegélyezik. Szinte minden utcasarkon sztúpa vagy templom található. A város tökéletes hely a művészet és történelem kedvelőinek. De nem kell művésznek lenni, hogy a turista értékelje a nepáli művészet és történelem szépségét, mert ebben a városban minden út egy festménynek és minden templom egy élő szobornak tűnik. A művészet az oka a város virágzásának és a motiváció a helyieknek minden reggel, hogy új napot kezdjenek.
Hetedik csakra: Koronacsakra vagy Szahaszrára csakra
A koronacsakrával való munka során újjászülethetünk. Megtapasztalhatunk egy magasabb tudatosságot, a végtelenséget, az önmegvalósítást, a beteljesedést, a mindenséggel való belső kapcsolatot. Részünk lehet az elragadtatásban, a tudat kiterjesztésében.
Kérdések önmagunkhoz: (Ha bármely pont megérint, érdemes foglalkozni a koronacsakráddal!)
-Békében vagy-e önmagaddal?
-Hiszel-e abban, hogy lehetőségeid végtelenek, vagy ragaszkodsz az ellenőrzés illúziójához?
-Elégedetlen, kielégítetlen vagy-e?
-Nyitottan, befogadóan fordulsz-e a váratlan események felé?
-Nyugalmat sugárzol-e vagy arrogáns énközpontú életet élsz-e?
-Van-e az Istenivel kapcsolatod, vagy lelki jóléted az anyagi sikereidtől függ?
-Gyakran vagy-e kimerült, zavart, döntésképtelen vagy depressziós?
-Érzékeny vagy-e a fertőzésekre?
Elhelyezkedése: fejünk tetején, középválasztó pontokon található, felfelé néz.
Testrésze: nagyagy
Színe: ibolya, fehér de aranyszínű is lehet
Ásványa: hegyikristály, gyémánt, ametiszt
A koronacsakra mentális betegségei:
-Hiányzik belőlem az életöröm és életenergia, sokszor érzem magam szellemileg kimerültnek
-Depresszív hangulatom van, nehezen tudok döntéseket hozni
-Szeretnék jobban kapcsolatba kerülni az Univerzummal, és megnyílni a spiritualitásnak
-Gyakran fáj a fejem, krónikus betegségben, rákban, parkinson-kórban, alzheimer-kórban, depresszióban szenvedek, epilepsziális rohamaim vannak, gyenge az ellenálló képességem
-Úgy gondolom, hogy a halállal mindennek vége van
-Nehezemre esik lecsendesedni és meditálni
A koronacsakra fizikai betegségei:
Parkinson kór, Alzheimer kór, depresszió, epilepszia, skizofrénia, öngyilkossági kísérlet
Hangterápia
A zene formája: a korona-csakra zenéje a csend. A csendben lényünk éber marad és képes felfogni a teremtés egészében hallható isteni hangot, valamint a szeretet és a harmónia erejét, amely jelen van a teremtés minden megnyilvánulásában. De bármilyen más, a csend állapotát előhívó zene is pozitív hatással lehet a korona-csakrára.
Magánhangzó: a korona-csakrát a hangos “m” hang nyitja meg. Indiában ezt a hangot a magánhangzók közé sorolják. A hangskálán a “H” hangon kell kiénekelni. Olyan ez, mint a határok és rendszerek nélküli lét végtelen összefoglalása. Az osztatlan egységet, a tiszta, alaktalan és határtalan tudatot ábrázolja, amelyben azonban ott szunnyad az összes létező forma.
Mantra: OM
Hetedik csakra: Koronacsakra vagy Szahaszrára csakra
A koronacsakrával való munka során újjászülethetünk. Megtapasztalhatunk egy magasabb tudatosságot, a végtelenséget, az önmegvalósítást, a beteljesedést, a mindenséggel való belső kapcsolatot. Részünk lehet az elragadtatásban, a tudat kiterjesztésében.
Kérdések önmagunkhoz: (Ha bármely pont megérint, érdemes foglalkozni a koronacsakráddal!)
-Békében vagy-e önmagaddal?
-Hiszel-e abban, hogy lehetőségeid végtelenek, vagy ragaszkodsz az ellenőrzés illúziójához?
-Elégedetlen, kielégítetlen vagy-e?
-Nyitottan, befogadóan fordulsz-e a váratlan események felé?
-Nyugalmat sugárzol-e vagy arrogáns énközpontú életet élsz-e?
-Van-e az Istenivel kapcsolatod, vagy lelki jóléted az anyagi sikereidtől függ?
-Gyakran vagy-e kimerült, zavart, döntésképtelen vagy depressziós?
-Érzékeny vagy-e a fertőzésekre?
Elhelyezkedése: fejünk tetején, középválasztó pontokon található, felfelé néz.
Testrésze: nagyagy
Színe: ibolya, fehér de aranyszínű is lehet
Ásványa: hegyikristály, gyémánt, ametiszt
A koronacsakra mentális betegségei:
-Hiányzik belőlem az életöröm és életenergia, sokszor érzem magam szellemileg kimerültnek
-Depresszív hangulatom van, nehezen tudok döntéseket hozni
-Szeretnék jobban kapcsolatba kerülni az Univerzummal, és megnyílni a spiritualitásnak
-Gyakran fáj a fejem, krónikus betegségben, rákban, parkinson-kórban, alzheimer-kórban, depresszióban szenvedek, epilepsziális rohamaim vannak, gyenge az ellenálló képességem
-Úgy gondolom, hogy a halállal mindennek vége van
-Nehezemre esik lecsendesedni és meditálni
A koronacsakra fizikai betegségei:
Parkinson kór, Alzheimer kór, depresszió, epilepszia, skizofrénia, öngyilkossági kísérlet
Hangterápia
A zene formája: a korona-csakra zenéje a csend. A csendben lényünk éber marad és képes felfogni a teremtés egészében hallható isteni hangot, valamint a szeretet és a harmónia erejét, amely jelen van a teremtés minden megnyilvánulásában. De bármilyen más, a csend állapotát előhívó zene is pozitív hatással lehet a korona-csakrára.
Magánhangzó: a korona-csakrát a hangos “m” hang nyitja meg. Indiában ezt a hangot a magánhangzók közé sorolják. A hangskálán a “H” hangon kell kiénekelni. Olyan ez, mint a határok és rendszerek nélküli lét végtelen összefoglalása. Az osztatlan egységet, a tiszta, alaktalan és határtalan tudatot ábrázolja, amelyben azonban ott szunnyad az összes létező forma.
Mantra: OM
FELADAT: KAPCSOLATBA LÉPNI AZ UNIVERZUMMAL
A hatodik csakra: Harmadik szem, Homlokcsakra vagy Ádnyá-csakra
A homlokcsakra felelős az érzelmi intelligenciáért, az intuitív látás képességért az intuícióért és a bölcsességért. A hatodik csakra segítségével a létet tudatosan érzékeljük. A homlok csakra a felsőbbrendű szellemi erők, az intellektus, a tisztánlátás, az emlékező tehetség, és az akarat székhelye, a test szintjén pedig a központi idegrendszer irányító centruma.
Kérdések önmagunkhoz: (Ha bármely pont megérint, érdemes foglalkozni a homlokcsakráddal. )
-Képesek vagyunk-e megnyitni magunkat a transzcendens világ felé?
-Kapcsolatban állunk-e a tudatosság magasabb szintjeivel?
-Használjuk-e az intuiciónkat vagy túl logikusan, dogmatikusan gondolkodunk?
-Az értelmünk győzedelmeskedik-e a megérzéseink felett?
-Félünk-e megváltoztatni megszokott világunkat?
-Megtaláljuk-e önmagunkban a válaszokat kérdéseinkre?
-Halljuk-e a belső hangunk hangját, vagy nem bízunk belső bölcsességünkben?
-Szokott-e fájni a fejünk, vannak-e szemproblémáink, idegrendszeri zavaraink?
Tulajdonságok: Ez a csakra az idealizmussal és a képzelőerővel van kapcsolatban. Ha tudunk álmodni és képesek vagyunk meglátni dolgokat akkor alkotni is tudunk.
Elhelyezkedése: orrgyökér felett egy ujjnyira, a homlok közepén, előre nyílik.
Testrészek: látódomb, agyalapi mirigy, arc, szem, fül, orr, melléküregek, kisagy, központi idegrendszer
Színe: indigókék vagy ibolyakék
Ásványa: lápisz lazuli, kvarc, azurit, kalcit
A homlokcsakra mentális betegségei:
-Nehézségem van a megérzéseimmel kapcsolatba kerülni
-Nehezemre esik meghatározni a céljaimat, hiányzik az életemből az irány
-Sokszor értelmetlennek találok mindent, félelem és depresszió lesz úrrá rajtam
-Gondom van a koncentrációmmal, képtelen vagyok a gondolataimat a munkámra összpontosítani
-Szeretném ha megtalálnám az utat a fantáziámhoz
-Többször kínoz fejfájás. Promlémám van a látásommal vagy a hallásommal
Harmonikus működés: tisztánlátás, intellektus, emlékezet, intuíció, imagináció, szellemi gyógyítás, holisztikus szemlélet. Karizmatikus személyiség, nem ragaszkodik az anyagi dolgokhoz. Magas művészi és esztétikai érzék.
Túlműködés: nagyon logikus, dogmatikus gondolkodású, tekintélyelvű, arrogáns, túlzott racionalizmus.
Alulműködés: fegyelmezetlen, fél a sikertől, hajlamos alacsonyra tenni a mércét. Tudathasadás, feledékenység, butaság, tanulási nehézségek, hallucináció.
A homlokcsakra testi zavarai:
Fejfájás: Gyakran utal arra, hogy nem akarunk az intuíciónkra hallgatni
Látászavarok: A szem problémái arra utalnak, hogy valamit nem akarunk látni vagy belátni
Távollátás: erősebben kell foglalkozni a hozzánk közel eső dolgokkal. A távollátó el akar menekülni a jelenből a jövőbe.
Rövidlátás: arra utal, céljainkat fontos szem előtt tartani és belső képeket alkotni
Kötőhártya gyulladás: az ember legszívesebben behunyná a szemét valami előtt
Zöld hályog: gyakran olyanoknál alakul ki akik belső szenvedéseik miatt megkeménykedtek és együttérzésük alig működik
Szürke hályog: olyanoknál alakul ki akaik félnek a jövőtöl és ezért mindent sötéten látnak. Az érintett nem tud megnyílni a fénynek.
Migrén: viszonylag gyakori, a beteg szeretne tetszeni de csak a kívülről jövő hangokat hallja meg, ahelyett hogy befelé figyelne
melléküreg problémák: ilyenkor a fejet kell megtisztítani, ehhez hozzátartozik az is hogy sírással adjuk ki érzéseinket
Hangterápia: a zene formája: minden hang, amely nyugtatja és megnyitja lelkünket, valamint előhívja bennünk a kozmikus tér képeit vagy érzeteit, alkalmas a homlok-csakra harmonizálására és élénkítésére. Leginkább a New Age-zenét javasoljuk, de néhány keleti és nyugati klasszikus zene, főként Bach művei is ugyanezt a hatást fejtik ki.
Mantra: KSHAM
Az ötödik csakra: Torokcsakra vagy Visuddha csakra
A torokcsakrával való munka során dolgozzunk a kommunikációval, az önkifejezéssel és a kreativitással. A belső hallás, a választás hatalma, az önismeret, a harmónia, a maximalizmus, az őszintétlenség, és az érzelmek kifejezésére való képtelenség is ide tartozik. Az elfojtott érzések, gondolatok, a ki nem mondott szavak, álarc viselése, a sekélyes fecsegés , a nyílt és őszinte kommunikáció a torokcsakrával vannak összefüggésben. Ha problémák vannak a nyakkal, tarkóval, fülekkel, hörgőkkel, tüdő felső részével, karokkal vagy pajzsmiriggyel, a torok csakra a felelős.
Kérdések önmagunkhoz: ( Ha bármely pont megérint, érdemes foglalkozni a torokcsakráddal! )
-Harmóniában vannak-e a gondolataid az érzéseiddel?
-Azt fejezed-e ki igazán ami benned van?
-Hallod-e a belső hangodat?
-Kapcsolatban vagy-e a belső éneddel vagy a belső vezetőddel?
-Képes vagy-e kimutatni gyengeségedet is?
-Befolyásolható vagy-e?
-Elfojtod-e az érzéseidet, gondolataidat?
-Manipulálsz-e másokat?
-Meg akarsz-e felelni mások elvárásainak?
Tulajdonságok: A kommunikációval és a kifejezés móddal áll kapcsolatban. Félelem és szorongás miatt elzáródhat. Ítélő képesség, kritikai érzék.
Elhelyezkedése: A gégefő alatt helyezkedik el, a pajzsmirigy környékén, a nyaki csigolyából indul ki. Előre nyílik.
Testrészek: légcső, nyak, tarkó, az állkapocs területe, fülek, orr, hangképző szervek.
Színe: világoskék vagy ezüst kék
Ásványa: torokcsakrát gyógyító kövek: türkiz, opál, akvamarin, zafír, lápisz lazuli, kalcedon, iolit
A torokcsakra mentális betegségei:
-Szégyenlős vagyok, sokszor bizonytalannak érzem magam
-Nehezemre esik a gondolataimat szavakba önteni, az érzéseimet kifejezni, őszintén megmondani a véleményemet
-Annak ellenére hogy művészi hajlamaim vannak, gyakran élek át alkotói kríziseket
-Sokszor a nem megfelelő szavakat választom, és csak később döbbenek rá, hogy evvel megbántottam a másikat
-Hajlamos vagyok a másikat manipulálni, vagy lukat beszélni a hasába
A torokcsakra betegségei (testi zavarai):
- Torokcsakra betegségei: a torokfájás, felső légúti betegségek, szájsebek, mandula, gége és pajzsmirigy panaszok, hangszálgyulladás, némaság, süketség. A betegségek, melyek az ötödik csakra gyengeségeit mutatják, a különböző beszéd vagy mozgásszervi problémák
- Testi zavarok: torokfájás, felsőlégúti betegségek, szájsebek, mandula, gége és pajzsmirigy panaszok, hangszálgyulladás, némaság, süketség
- Mentális funkciók: kreatív önkifejezés, tanítás, ígéret, döntéshozás, kritika,
- Túlműködés: fecsegő, beszédes,
- Alulműködés: gyenge beszédkészség, szégyenlősség, csöndesség
- Néhány betegség: asztma, bronchitis, nyakfájdalmak, fülproblémák, pajzsmirigyproblémák, fülcsengés, fülzúgás, tüdőproblémák, köhögés, légzési problémák, mandulagyulladás, megfázás, nyelvproblémák, rekedtség
Hangterápia
A zene formája: a félhangokban gazdag zene és ének, valamint a szakrális és meditatív táncok rendkívül élénkítően hatnak a nyak-csakránkira. Az ötödik csakra harmonizálásához és ellazításához a legalkalmasabb a visszhang-effektusokkal gazdagított nyugtató New Age-zene. Megkönnyebbülést hoz és megnyitja a belső hallásunkat.
Magánhangzó: a torok-csakrát az “é” hang élénkíti. A hangskálán a “g” hang helyén kell kiénekelni. Ha az “á” hangtól lassan haladunk az “i” hang felé, egy idő után elérkezünk az “é” hanghoz. Ahogyan a torok összekötő csatornát képez a fej és a test között, úgy a torokcsakra “é” hangja összeköti egymással az “á” és az “i” hangot, és e két hang erőit kivezeti a külvilágba. Az “é” hang kiéneklésekor megfigyelhetjük, hogy ehhez mekkora erőre van szükség. Az “é” hang élénkíti az ötödik csakránkban a “kifejezés” erejét.
Mantra: HAM
FELADAT: MEGTANULNI KIFEJEZNI AZ ÉRZELMEINKET
Negyedik csakra-Szívcsakra vagy Análhata csakra
A szívcsakra felelős az együttérzésért, a feltétel nélküli szeretetért, az örömért, a megbocsátásért, az elfogadásért. Bármely szívvel, gerinccel, nyakkal, mellkassal, tüdővel, vérrel és bőrrel kapcsolatos probléma ide rendelhető.
Kérdések önmagunkhoz: ( Ha bármely pont megérint, érdemes foglalkozni a szívcsakráddal. )
-Képes vagy-e elfogadni önmagadat és másokat feltétel nélkül?
-Van-e benned harag, érzelmi függőség, csalódás, bánat, bűntudat?
-Képes vagy-e megbocsátani és együttérezni?
-Van benned félelem a veszteségtől a visszautasítástól?
-Szoktál-e önsajnálatba menekülni?
-Érzelmi függőségben élsz-e, kívülről akarod-e pótolni a szeretetet?
-Van-e benned birtoklási vágy, érzelmi bizonytalanság, féltékenység?
-Képes vagy-e megtapasztalni az Isteni szeretetet?
-Lényeddel melegséget kedvességet, boldogságot sugárzol?
-Van-e benned közöny, érdektelenség, belső egyensúlytalanság?
Tulajdonság: Az együttérzéssel, a részvéttel, a szeretettel és a harmóniával áll kapcsolatban. Minél nyitottabb az a csakra, annál több feltétel nélküli szeretetet képes adni.
Elhelyezkedése: mellkas közepe a szív magasságában, előre nyílik
Testrészek: szív, tüdő, mellkas, csecsemőmirigy, vér és keringési rendszer, kihat az immunrendszerre, és a belső elválasztási mirigyek működésére, gerinc derék és nyak közötti része
Színe: főképp zöld, smaragzöld, de a rózsaszín és a sárga is hozzátartozik
Ásványa: gyógyító köve a borostyán. Egyéb kövei: turmalin ( nem fekete ), zöld jáde, smaragd, rózsakvarc
Szívcsakra betegségei: A szívcsakra betegségei az immunrendszerrel és a vérkeringéssel kapcsolatos betegségek, az antitestképzés, a fehérvérsejtek képzése, a mellrák, és végül maga a szív mint szerv.
Testi zavarok: szív és érrendszer betegségei, tüdő-és mellrák, asztma, tüdőgyulladás, felső háti és vállproblémák, bőrbetegségek
Mentális funkciók: szeretet, harmónia, bizalom, remény, önfeláldozás.
Túlműködés: birtokló, féltékeny, másoktól függ
Alulműködés: magányos, keserű, szégyenlős, kritikus
Néhány betegség: allergia, immungyengeség, AIDS, rák, fertődések, szívpanaszok, vérkeringési problémák
Lelki problémák: első sorban azzal függnek össze, hogy mennyire vagyunk képesek szeretetet adni és elfogadni. Megmutatkozik azokban a formákban, amelyekkel a szeretet ellen védekezünk: megkeseredettségben, az egoizmusban, és keménységben, amelyet mások és önmagunk ellen egyaránt kifejleszthetünk.
A szívcsakra mentális betegségei:
-Magányosnak érzem magam. Nehezemre esik másokkal kapcsolatot teremteni.
-Talán egy vagy két ember van, akit tiszta szívből szeretek.
-Párkapcsolati problémáim vannak. Éppen egy szakítás után vagyok.
-Alkalmazkodom, mert félek a visszautasítástól és a magánytól.
-Szeretnék magamnak és másoknak is több szeretetet átadni.
-A barátaimmal való találkozások után kimerültnek érzem magam.
-Szívproblémáim vannak. Vérkeringési zavarokkal küzdök.
-Légzési panaszaim, asztma rohamaim vannak. Gyakran kapok légúti megfázást.
Hangterápia: mindenfajta klasszikus, meditációs és keleti vagy nyugati hagyományokon alapuló szakrális zenének felemelő hatása van. Segíti, hogy szívünk táncba fogjon az élet teremtvényeivel, feléleszti bennünk a szeretet erejét, és élénkítő, harmonizáló hatással van ránk. Ugyanígy hatnak a szakrális vagy meditatív táncok, amelyekben a mozdulatok valós formát adnak a teremtés örömének és harmóniájának.
FELADAT: MEGTANULNI FELTÉTEL NÉLKÜL SZERETETET ADNI ÉS KAPNI.
A harmadik csakra: Napfonat, Köldökcsakra vagy Manipura csakra
A köldökcsakra felelős az önbizalomért, vagy annak hiányáért, az önbecsülésért, önmagunk felvállalásáért, az önállóságért vagy önállótlanságért, önmagunk elfogadásáért és személyiségünk erejéért. A magánytól való félelem, a bizonytalanság, a függőségek, a ragaszkodások, a lelkierő hiánya, a másik elismerésétől való függés, az erőszakosság és hatalmaskodás, a túlérzékenység és az élet értelmének nem látása szintén ehhez a csakrához köthető. Bármilyen emésztőrendszeri probléma, gyomor, máj, lép, epehólyag, idegrendszer, hasnyálmirigy, cukorbetegség, kimerültség, és a hason lévő túlsúly, mind ehhez a csakrához rendelhető.
Kérdések önmagunkhoz: ( ha bármely pont megérint, érdemes foglalkozni a köldökcsakráddal )
-Mi a feladatunk ebben a világban?
-Miért is születtünk?
-Milyen a viszonyunk önmagunkkal?
-Milyen lelki, érzelmi vagy fizikai függőségeink vannak?
-Mihez vagy kihez ragaszkodunk?
-Milyenek a másokhoz fűződő kapcsolataink?
-Képesek vagyunk-e önmagunkat képviselni?
-Letörtek, kedvetlenek vagyunk?
-Elégedettek vagyunk-e az életünkkel?
-Van-e energiánk mindenre?
-Meg akarunk-e felelni másoknak vagy a társadalom elvárásainak?
Tulajdonság:
A hasi idegközpont csakrája, érzéseink intenzitásával és személyes erőnkkel áll kapcsolatban. A saját magunkról alkotott kép, az önbecsülés csakrája. A személyes érzések egyensúlya, biztosítja hogy világosan gondolkodjunk, és magabiztosak legyünk. Ha nincs egyensúlyban, a harag az indulat helye lesz.
Elhelyezkedése: két ujjnyira a köldök felett, előre nyílik.
Testrészek: derék, hasüreg, emésztőrendszer, gyomor, máj, epehólyag, lép, vegetatív idegrendszer
Ásványa: tigrisszem, topáz, borostyán, citrin
Színe: sárga egészen az aranysárga árnyalatig
A köldökcsakra mentális betegségei:
-gyakran elvesztem az érzelmei feletti kontrolt
-nehezemre esik átvinni az akaratomat, nehezen viselem a kritikát
-hajlamos vagyok a félelemre, rémálmokkal és alvászavarokkal küzdök
-a hasam gyakran kemény és görcsös
-a megterhelések és a stressz mind a gyomromra megy
-rendszeresen emésztési problémákkal és gyomorfájással küzdök
-egyensúly zavaraim és étkezési problémáim vannak
A köldökcsakra fizikai betegségei: hasi fájdalmak, béltumor, cukorbetegség, hasnyálmirigy gyulladás, emésztési zavarok, anorexia, hepatitisz, májzsugorodás, ízületi gyulladások, vastagbél betegségei.
Hangterápia: a zene formája: a harmadik csakrát a tüzes ritmusok aktivizálják. A zenekari muzsika harmonikus összjátéka nagyon alkalmas a napfonat egyensúlyba hozására. Túlzott működés esetén bármely ellazító és megnyugtató zenét ajánlatos hallani.
FELADAT: MEGTANULNI URALKODNI AZ ÉRZELMEINK FÖLÖTT ÉS AZ ÖNBECSÜLÉST, TOVÁBBÁ A BECSVÁGY ÉS AZ AKARAT URALÁSA, AZ AGRESSZIÓ KEZELÉSE, A HATALOM GYAKORLÁSA, AZ ALÁVETETTSÉG MEGTANULÁSA.
Iratkozz fel, hogy mindig értesülj a legújabb ötletekről!
© 2024 Nepáli termékek.
Szolgáltató: Shopify